Rezervace
Pokoje a apartmány
Příjezd
Odjezd
Počet osob
Počet dětí
Program a aktivityVybrat balíček
Vyberte si z bohaté nabídky programů a akcí na Svaté Kateřině
25/04/2018

Všechno je jednou poprvé

Jóga z pohledu toho, kdo na ní ještě nikdy nebyl.

Jděte do toho!


Nemusíte být jogín nebo jogínka, abyste se dokázali uvolnit a očistit se.

Jít poprvé není nic, co zvládnete s lehkostí, máte ale okamžitou touhu jógu umět a začít se jí věnovat. V tiché velké mísnosti panuje vyklidňující atmosféra. Lektorka Zuzka Klingrová má hlas, kterým by mohla možná zaříkávat koně, posloucháte a dostáváte se na úplně jiné místo během pěti minut.

Ano, chcete to umět a dělat to stejně jako ostatní. Bohužel pro vás, to hned nelze. Pokud jdete poprvé, připravte se na to, že nebudete zvládat držet krok.

Jako se to stalo mně. Ale už jsem byla znovu a propadám tomu čím dál víc.

A proč jsem se hned nestala mistrem ovládání Asán?

Především proto, že…

…mi to nejde. Zatímco všichni ostatní ladně provádějí jednu ásánu za druhou, já se o ně jenom neohrabaně pokouším. Ztrácím rovnováhu, v pozici stromu padám na stranu a poskakuju na jedné noze, neudělám klik, připadám si jako hroch mezi plameňáky.


…a všichni to vidí. I když si na začátku lekce umístím svou jógamatku strategicky někam dozadu do kouta, aby mě nikdo neviděl, vždycky nadejde ten okamžik, kdy si mě instruktorka Zuzka Klingrová všimne, zaregistruje mou odlišnost a zaměří na mě svou pozornost. V tu chvíli bych nejraději splynula s podlahou, ale není úniku.

…nemluvím jógovým jazykem. „Otevřete pravý bok.“ „Uvolněte bedra.“ Moc ráda bych tyhle pokyny splnila, jenže jim nerozumím.
…jsem nejtlustší ze všech. Na lekcích pilates, zumby nebo aerobiku vždycky potkáte nějakou oplácanější holku, která je tam poprvé. Na józe jsem nikdy nikoho takového nepotkala. Při obou lekcích jsem to byla já.

…všichni to berou děsně vážně. Snažit se své evidentní nedostatky zlehčit s pomocí podvratného humoru se mi na hodinách jógy nepodařilo. Moji spolucvičenci brali jógu velmi vážně a pokud se usmívali, pak proto, že byli v nirváně.

…neumím správně meditovat. Když jsme na začátku lekce měli zavřít oči a zpívat „óm“, připadala jsem si pokaždé, no… asi tak, jako když jsme v šesté třídě stáli čestnou stráž u hrobu neznámého vojína. Trapně, směšně a v křeči. Pootevřela jsem oči na škvírku a šmírovala své spolucvičence, Ale všichni vypadali hluboce duchovně ponoření ve své meditaci.

A přes to všechno jsem si jógu dokázala zamilovat. Opravdu je na ní něco, co mi přináší radost do života, zvlášť na začátku dne. Opravdu dokáže propojit tělo a duši. Třebas i na rozbahněném trávníku..

Kontakt