Rezervace
Pokoje a apartmány
Příjezd
Odjezd
Počet osob
Počet dětí
Program a aktivityVybrat balíček
Vyberte si z bohaté nabídky programů a akcí na Svaté Kateřině
27/04/2018

Z minulosti do současnosti aneb jaká byla cesta k tomu, čím jsme dnes?

... je místem snů pro každého, kdo je unavený stereotypem všedního života, každodenní honičkou, kolegy v práci a připusťte si, někdy i vlastními dětmi a partnery.


Trpíte neduhy moderní doby. Stále obtížněji odrážíte útoky mobilního telefonu a invazi e-mailů. Přestože jste vyrovnaní, úspěšní a vcelku spokojení, toužíte si odpočinout, být hýčkáni, rádi byste si zasportovali, zbavili se několika kil, odpočívali uprostřed lesa a přišli na jiné myšlenky.

Vítejte ve Svaté Kateřině, krajině štíhlé linie!

... ležící na samém pomezí Čech a Moravy v úkrytu jehličnatých lesů ve výši 730 metrů, vzdálené asi půl hodiny pěší cesty od Počátek, je jedním z nejkrásnějších a nejútulnějších míst na Českomoravské vrchovině.

(Ivo Balík: "Lázně svaté Kateřiny u Počátek v době slávy i zapomnění")

Resort Svatá Kateřina leží na mýtinách uprostřed lesů, daleko od civilizace. Místo motorů slyšíte zpěv ptáků, vlnění trávy a šumění stromů.

Ústav tento poskytuje též příjemné tiché útočiště hlukem všedního života umdlenému a po zotavení toužícímu. Příznivé, výhodné poměry místní, jejichž základem jest vysoká, a proto řídká vrstva vzduchu, suchá půda, oživující a sílící lesní vzduch a okolí v pravdě rozkošné a romantické - rozhodně blahodárně působící na ústrojí těla lidského. V lázních žije jarý společenský duch, kterýž prost jsa nucené etikety a unavujících konveniencí.

(Karl Bachmann, majitel lázní, na propagačním letáku z roku 1872)

Zaposloucháte-li se do okolního ticha, uslyšíte zurčení studánky, pramene sv. Kateřiny. Pod barokním, stejnojmenným kostelíkem vyvěrá ze země, chráněn kapličkou, bohatý léčivý pramen.

"Za panování Adama I. z Hradce (v letech 1507-1531) Počátky často navštěvovány bývaly od rozličných vzácných hostů a lázně Svatokateřinské s vodou léčivou často chvalně nemocným se tam utíkajícím ulehčení podávaly"

(Tischer F.: Příspěvky k dějinám města Počátek, 1875)

Nemáte čas pravidelně cvičit, co se jídla týká, občas si zahřešíte, přibýváte na váze. Pro kruhy pod očima a množící se vrásky nehledíte do zrcadla s radostí. Často se opakuje problém, že do oblíbených kalhot se opět nevejdete.

Ve Svaté Kateřině jsme pro vás, pod vedením kvalifikovaných trenérů a dietologů, připravili programy cvičení a sportování, jógy, meditace a odpočinku.

Za příčinou spojení příjemného s užitečným učinilo se v nejnovější době také opatření, aby se poskytla lázeňským hostům příležitost ku pracím tělesným pod širým nebem, v zahradě, na poli neb lukách. To jest dobrou pomůckou lázeňskou pro mnohé, kdož jsou nervosními neb trpí špatným oběhem krve za příčinou stálého sezení, a zároveň dobrým prostředkem k zesílení každého, komu tělesná práce vůbec jest dovolena.

(Brdlík L.: Vodoléčebný ústav Lázně sv. Kateřiny, 1900 v Jindřichově Hradci)

Za každého počasí můžete běhat, jezdit na horském kole, procházet se okolními lesy, překonávat vzdálenosti na běžkách a sněžnicích, hrát tenis, hokej nebo odbíjenou, projíždět se okolím psím spřežením nebo na koni.

Pořádně se zapotíte (v jedné z osmi tělocvičen) při tréninku na běhacích pásech, spiningových kolech či posilovacích strojích. Máte-li ještě přebytečnou energii, uvolníte ji při lekcích kick boxu.

Jóga a Pilates vám protáhnou a posílí svaly, pocítíte harmonii těla a ducha a bude vám dobře.

Náročná cvičení budou střídána chvílemi odpočinku v saunách, parních lázních, vířivce nebo bahenních zábalech. Vaše tělo zbavíte únavy klasickou, sportovní nebo thajskou masáží. Žádoucí odstín pleti můžete získat na solární louce.

V roce 1895 provedli profesoři Hueppe a Gintl chemický a bakteriologický rozbor vody pramene sv. Kateřiny a nazvali jej "ideálem vody", která "působí nejen blahodárně na kůži, nýbrž i cestou reflektorické činnosti nervů posiluje výkony srdce, plic, ústrojí zažívacího a žláz, působí na celou soustavu nervovou a na proměnu látek."

(Křížek V.: Obrazy z dějin lázeňství, Praha 1987)

Stravovat se budete čtyřikrát denně. Vyberete si vždy z několika nízkokalorických jídel s velkým podílem zeleniny a přiměřeným množstvím proteinů.

Paní Anna z Rožmberka (+ 1580), vdova po Jáchymovi z Hradce, který se roku 1565 utopil v Dunaji, užívala ráda vodu z pramenů sv. Kateřiny. Pokud byla v Žirovnici, odjížděla do sv. Kateřiny i se svou čeledí. Například 25. ledna 1572 se zde setkala se svou sestrou Evou, hraběnkou Zlenskou, a pouze za jediný den tady utratila za snídani a oběd 2 kopy, 4 a půl groše, 6 a půl denáru, což v přepočtu činilo asi 1000 Kč (v roce 1939)

(Chadim K. - čerpáno z jindřichohradeckého archivu)

Za Emanuela Němce (majitel lázní v r.1908 - 1911 a soukromník z Vídně) působil zde v době letní sezóny v r. 1909 jako lázeňský lékař MUDr. Antonín Čapek, otec bratří Čapků. Byla tu s ním celá rodina. Helena Čapková o tom píše ve své knize Moji milí bratři: „ Snad jen dvakráte jeli bratři s rodiči v létě ven do maličkých vzdušných lázní. Jednou to byl Svatý Jan pod Skalou (u Berouna) v r. 1910 a podruhé Svatá Kateřina na Vysočině v roce 1909. A právě tam to bylo: Karel se přeukrutně zamiloval do roztomilé dívky a byla to láska plná té nejútlejší poezie, jak ji sestře jednou důvěrně vylíčil Peča. (tak říkali bratru Josefovi.) „ Karel Čapek byl tehdy posluchačem Filozofické fakulty UK v Praze, onou dívkou byla Libuše Solperová z Jindřichova Hradce, která byla v lázních se svou matkou na léčení.

(Ivo Balík: "Lázně svaté Kateřiny u Počátek v době slávy i zapomnění")

V malebném prostředí lázní a jejich okolí hledal inspiraci literární kritik a spisovatel Julius Zeyer. O tom, že jí zde našel dostatek svědčí i fakt, že právě zde vznikl během roku 1877 jeho román Dobrodružství Madrány.

Na začátku 50. let minulého století byly lázně přestavěny a v roce 1953 zde byla otevřena dětská ozdravovna. Stát a později kraj Vysočina do lázní téměř neinvestovaly. Na začátku 21. století, kdy se kraj Vysočina rozhodl lázně privatizovat, byly budovy, cesty i vnitřní vybavení ve velmi špatném technickém stavu. Čistička odpadních vod byla v dezolátním stavu a téměř nefungovala. Na jaře roku 2005 byly lázně, na základě výsledku výběrového řízení, které pořádal kraj Vysočina, prodány a vznikl zde Resort Svatá Kateřina, jedinečné sportovně relaxační zařízení, orientující se na pobyty ve zdravém životním stylu.

Večer si zajdete do restaurace VODA, kavárny Orangerie nebo baru Viva. Máte-li chuť, objednáte si čerstvý salát a zapijete ho sklenkou suchého vína.

Čas ve Svaté Kateřině uběhl jako voda a svět vypadá nějak přijatelněji. Únava je ta tam, jste o něco lehčí a cítíte se skvěle!

Kontakt