Rezervace
Pokoje a apartmány
Příjezd
Odjezd
Počet osob
Počet dětí
Program a aktivityVybrat balíček
Vyberte si z bohaté nabídky programů a akcí na Svaté Kateřině
Ájurvédský pavilon

Ájurvédský pavilon

Kolébka ájurvédy v České republice

Proč jsme vybudovali Ájurvédský pavilon?

Již více jak tři roky se ve Svaté Kateřině zabýváme Ájurvedou. Spolupracujeme s renomovanou indickou klinikou ájurvédské medicíny Kairali ve státě Kerala, která školí naše terapeuty, lékaře a kuchaře. Z Kairali získáváme ájurvédské  masážní oleje, kosmetiku, přírodní šampony, byliny, koření a další produkty, bez kterých se autentická Ájurvéda neobejde. Především v Józe, Ájurvédě a Spa spatřujeme budoucnost Svaté Kateřiny. Proto jsme postavili Ájurvédský pavilon, který nám umožní poskytovat terapie a procedury na nejvyšší úrovni. Chceme dýchat čistý vzduch,  jíst zdravé jídlo a žít v krásném přírodním prostředí, žít v harmonii. Věříme, že Ájurvédský pavilon s touto filosofií souzní a koresponduje. 

v souladu s přírodou

Dřevěná konstrukce se vznáší na stovce mohutných žulových pilířů, pocházejících z nedalekého lomu. Skleněné oplášťění pavilonu umocňuje pocit bezprostředního kontaktu s okolní přírodou. Meditační zahrada s vodopádem, šumícím potůčkem a sochami hinduistických bohů nás přenese devět tisíc kilometrů na východ a pět tisíc let do minulosti, do kolébky Ájurvédy, indické Keraly.

co v pavilonu naleznete?

První část pavilonu je věnována Autentické Ájurvédě. Terapeutické místnosti Agni, Jala, Vayu, Satya a Ananda jsou vybaveny originálními indickými ájurvédskými stoly a parními kabinami.V bezprostřední blízkosti se nachází pracovna ájurvédského lékaře, atrium s diskrétními terasami a ohromná relaxační zóna s výhledem do blízkého lesa. 

Druhá část pavilonu, která je věnována Spa, nabízí vyhřívaný bazén s několika hydromasážními lehátky, dva moderní whirpooly,  saunu s panoramatickým výhledem do přírody,  páru a Kneippův chodník. Ze Spa vycházíme na dřevěnou a žulovou terasu, která vévodí jihovýchodnímu křídlu pavilonu. 

slovo architekta Jakuba Tejkla

Kámen je zosobněním paměti, vzpomínkou Země na doby, kdy vznikala a utvářela se.

Védská nauka Vastu mluví o prázdném prostoru ve středu domu  jako o symbolickém  Brahmastanu  -  středu světa. Energie domu, stejně jako energie světa, vyvěrá podle této nauky z tohoto tajemného, prázdného  středu. Rád jsem využil tento princip, který se podivuhodně prolíná se západní stavební tradicí – s atriovým uspořádáním řeckých a římských domů, nebo rajskou zahradou středověkých klášterních komplexů. 

Nosný skelet pavilonu bude složen ze svislých křížových sloupů a vodorovných překladů.

pokračování....

Srdce stavby tedy bude zasvěceno vodě.  Vnější,  obvodová   stěna pavilonu  je prakticky po celé délce zamýšlena  jako otevřená galerie,  která zprostředkuje   vizuální kontakt s okolní  krajinou. 

 

Tři strany pavilonu nabídnou tři odlišné scenérie – výhled  do otevřené krajiny, blízkou zkušenost lesa  a  uzavřenou  meditační  zahradu.  Rozostření hranice pevné stavby, předěl mezi vnitřním a vnějším světem, zdůrazní textilní drapérie, která obepne  pavilon ze tří stran. Kromě stínění  bude sloužit také jako opona, která lemuje výhledy do okolí a je-li zatažena,  modeluje světelnou atmosféru vnitřního prostoru pavilonu.  Základní stavební materiály  - kámen a dřevo  – tak doplní subtilní matérie textilu, která  vymezí  vnitřní prostor stavby v duchu látky – prvotního uzavření dle teorie Gottfrieda Sempera,  a zároveň částečně prostoupí pavilonem jako přirozený dělící prvek jednotlivých prostorů, zejména těch, které jsou určené  k relaxaci a odpočinku.